Nigdy nie jest tak, żeby człowiek,
          czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą.
          Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym,
          co ten drugi przyjmuje z miłością”

•  Harmonogram pracy Szkolnego Koła Wolontariatu

• Wrzesień

• Akcja „Kredkobranie” (19.IX – 30.IX)

Październik

• Zbiórka znaczków lub innych darów dla podopiecznych „Domu w Łodzi” (10.X – 14.X)
        • Zbiórka zakrętek i korków (24.X – 31.X)

• Przygotowanie kartek świątecznych
        • Zbiórka dla potrzebującej rodziny (żywność z długim terminem ważności, chemia gospodarcza, środki higieniczne) (02.XI – 10.XI)
        • Zbiórka karmy dla psów i kotów ze schroniska w Pabianicach (14.XI – 25.XI)

Grudzień

• Zbiórka żywności z długim terminem ważności, środków czystości, chemii gospodarczej (24.XI – 6.XII)
        • Akcja „Góra Grosza” (10.XII – 10.II)

Zasady działania Szkolnego Koła Wolontariatu

I. Postanowienia ogólne

1. Wolontariat to bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych.

2. Wolontariusz to osoba pracująca wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc.

3. Szkolne Koło Wolontariatu ma za zadanie pomagać najbardziej potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne.

II. Cele i sposoby działania

1. Zapoznanie uczniów z ideą wolontariatu oraz zaangażowanie ich do działań o charakterze wolontariackim, wykorzystanie ich umiejętności i zapału w pracach na rzecz szkoły i środowiska lokalnego.

2. Rozwijanie wśród dzieci postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących: pomocy, otwartości, życzliwości, bezinteresowności i wrażliwości na potrzeby innych.

3. Stworzenie przestrzeni dla aktywności wolontaryjnej poprzez organizowanie konkretnych sposobów pomocy i tworzenie zespołów wolontariuszy.

4. Wspieranie ciekawych inicjatyw uczniowskich.

5. Promocja idei wolontariatu w szkole.

6. Angażowanie się w miarę potrzeb do pomocy w jednorazowych imprezach o charakterze charytatywnym.

III. Wolontariusze

1. Wolontariuszem może zostać każdy uczeń, który chce służyć innym.

2. Uczeń musi przedstawić pisemną zgodę rodziców lub opiekunów na działanie w Szkolnym Kole Wolontariatu.

3. Działalność Koła opiera się na zasadzie dobrowolności i bezinteresowności.

4. Członek Szkolnego Koła Wolontariatu :

• podejmuje działania w wymiarze, który nie utrudni mu nauki oraz pozwoli wywiązywać się z obowiązków domowych;
        • kieruje się bezinteresownością, życzliwością i chęcią niesienia pomocy innym;
        • wywiązuje się sumiennie z podjętych zadań;
        • promuje ideę wolontariatu w środowisku szkolnym i lokalnym;
        • zgłasza własne propozycje i inicjatywy.

IV. Struktura Koła Wolontariatu

1. Na czele Koła Wolontariatu stoi nauczyciel, który jest opiekunem i koordynatorem wolontariatu.

2. Koordynator wolontariatu podejmuje współpracę z wychowawcami i pozostałymi nauczycielami oraz może liczyć na ich pomoc w angażowaniu uczniów w działania wolontariatu.

V. Obszary działania

1. Aktywność uczniów uczestniczących w wolontariacie dotyczy dwóch zasadniczych obszarów: środowiska szkolnego i środowiska pozaszkolnego. Zalicza się do niej:

• organizowanie pomocy koleżeńskiej akcji wolontariatu w środowisku szkolnym,
        • współpracę z fundacjami,
        • działania na rzecz ubogich,
        • pomoc na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt zimą i wiosną,
        • zbiórkę nakrętek, korków,
        • zbiórkę znaczków i przyborów szkolnych,
        • bieżące działania wynikające w trakcie roku szkolnego.

VI. Nagradzanie wolontariuszy

1. Szkolne Koło Wolontariatu podsumowuje swoją działalność dwa razy w ciągu roku szkolnego.

Wymagane dokumenty POBIERZ