Nauczyciele specjaliści
Pedagog szkolny - Dominika Makowska
Pedagog specjalny - Milena Skrobek
Psycholog - Grzegorz Gwis
Logopedia - Anna Berner, Milena Skrobek
Nauczyciel współorganizujący - Grażyna Siara, Dominika Makowska, Aleksandra Król
Rewalidacja - Grażyna Siara
W naszej szkole udzielana jest pomoc psychologiczno - pedagogiczna w formie zajęć:
Terapii logopedycznej
Logopedia to nauka o kształtowaniu prawidłowej mowy, usuwaniu wad wymowy oraz nauczaniu mowy w przypadku jej braku lub utraty. Zajęcia logopedyczne w naszej szkole organizuje się dla dzieci z zaburzeniami mowy. Zaburzenia te w znacznym stopniu utrudniają komunikację językową, jak i również powodują trudności w nauce. Celem oraz głównym zadaniem terapii logopedycznej jest wyrabianie właściwych nawyków mowy, kształtowanie prawidłowej mowy poprzez korygowanie zaburzeń w zakresie strony fonetycznej, leksykalnej i gramatycznej, stymulowanie opóźnionego rozwoju mowy, doskonalenie mowy już ukształtowanej, wdrażanie do praktycznego wykorzystania nawyków poprawnej wymowy przyswojonej w toku ćwiczeń. Zajęcia logopedyczne prowadzi nauczyciel posiadający przygotowanie i kwalifikacje w zakresie logopedii.
Terapii pedagogicznej
Terapia pedagogiczna to oddziaływanie za pomocą środków pedagogicznych (wychowawczych i dydaktycznych) na przyczyny i przejawy trudności dzieci w uczeniu się, mające na celu eliminowanie niepowodzeń szkolnych oraz ich ujemnych konsekwencji. Stanowi swoistą interwencję wychowawczą, zmierzającą do spowodowania określonych, pozytywnych zmian w zakresie sfery poznawczej i emocjonalno - motywacyjnej oraz w strukturze wiedzy i umiejętności szkolnych dziecka.
Odpowiednie zorganizowanie terapii pedagogicznej, zastosowanie właściwych metod i technik pracy dostosowanych do indywidualnych możliwości dziecka daje mu szanse na wykonywanie z sukcesem czynności dotychczas nieosiągalnych. Terapię pedagogiczną w naszej szkole prowadzi nauczyciel posiadający przygotowanie i kwalifikacje w zakresie terapii pedagogicznej, integracji sensorycznej oraz oligofrenopedagogiki.Rewalidacji
Zajęcia rewalidacyjne to całokształt działań: wychowawczych, dydaktycznych, terapeutycznych podejmowanych na rzecz ucznia z niepełnosprawnością. Istotę rewalidacji trafnie oddaje źródło słów tego terminu: łacińskie słowa re – znów oraz validus – mocny. Rewalidacja odnosi się więc do procesu wzmacniania osoby z niepełnosprawnością i intensyfikowania szans przez niepełnosprawność zmniejszonych. Prowadząc rewalidację, zmierzamy do jak największego usamodzielnienia ucznia i możliwie pełnego jego uczestnictwa w społeczeństwie, stawiając na mocne strony dziecka oraz szukanie tego, co w nim najlepsze. Podobnie jak w innych rodzajach pracy dydaktycznej, decydując się na określone metody, uwzględnia się przede wszystkim potrzeby i możliwości ucznia oraz cele, które chcemy osiągnąć.
Socjoterapeutycznych rozwijających kompetencje emocjonalno - społeczne
„Nauczyciel współorganizujący kształcenie specjalne” popularnie zwany wspomagającym, a potocznie cieniem - to pedagog o określonych i udokumentowanych kompetencjach, które pozwalają mu wspierać uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na: autyzm, w tym zespół Aspergera, niepełnosprawności sprzężone, niedostosowanie społeczne lub zagrożenie niedostosowaniem społecznym.
Zadaniem nauczyciela współorganizującego jest przede wszystkim koncentrowanie się na potrzebach dziecka, które wymaga dodatkowej opieki i wsparcia ze względu na swoje dysfunkcje lub inne wynikające z orzeczenia zaburzenia i trudności.
Nauczyciel współorganizujący skupia się na trzech głównych obszarach wsparcia ucznia: edukacji – jego rola polega na tym, by uczeń sprostał stawianym mu wymaganiom, integracji – czuwa nad relacjami między dzieckiem z dysfunkcjami, a innymi dziećmi, współpracy z nauczycielem wiodącym (przedmiotowym) z którym wspólnie wspiera proces edukacji dziecka.
Nauczyciel współorganizujący posiadający odpowiednie kwalifikacje prowadzi również zajęcia rewalidacyjne, resocjalizacyjne i socjoterapeutyczne ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne wskazanych wyżej uczniów.
MENU