• Dzień Chłopca

• Data: 29.09.2023r.

Dziś zarówno w przedszkolu, jak również w szkole świętowaliśmy Dzień Chłopca. Klasy zorganizowały konkursy, poczęstunki i mnóstwo ciekawych niespodzianek, podczas których mogliśmy się nie tylko świetnie bawić, ale także zintegrować. Wszyscy chłopcy byli usatysfakcjonowani i wdzięczni koleżankom za pamięć o ich święcie.

Tego dnia także Mały Samorząd Uczniowski przygotował miłe niespodzianki dla chłopców z klas I, II, III. Dziewczęta z klasy II odczytały okolicznościowe życzenia dla chłopców. Chłopcy zostali poczęstowani drobnymi słodyczami w nietypowy sposób - cukierki były powiązane. Stanęli przed zadaniem poczęstowania się w sposób kulturalny i sprawiedliwy.:)  Wszystkim się to wspaniale udało! Dziewczęta z klasy II zaprezentowały krótki układ taneczny z dedykacją dla chłopców z klasy 1. To była dla naszych chłopaków miła niespodzianka.

Radość chłopców można podziwiać w galerii Dzień Chłopca

Autor:Małgorzata Koperek, Joanna Witkowska-Muszyńska

• Próbny alarm przeciwpożarowy

• Data: 21.09.2023 r.

Dziś w Szkole Podstawowej w Woli Zaradzyńskiej odbyły się ćwiczenia przeciwpożarowe. Uczniowie jak co roku mogli przypomnieć sobie zasady bezpiecznego opuszczenia budynku szkoły w przypadku pożaru.

W próbnej ewakuacji uczniów oddziałów szkolnych i przedszkolnych uczestniczyli druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Zaradzyńskiej, którzy po zakończeniu ćwiczeń, ku wielkiej uciesze przedszkolaków oraz uczniów, zaprezentowali swój wóz strażacki.

Poza pokazem można było wysłuchać wskazówek strażaków. Dzisiejsze ćwiczenia na pewno na długo pozostaną w pamięci uczniów, co z pewnością było celem dyrekcji szkoły, organizatora dzisiejszej akcji.

Autor: Administrator

• Czytamy pod chmurką

• Data: 08.09.2023r.

8 września 2023r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie". W tym roku czytaliśmy pod chmurką powieść Elizy Orzeszkowej pt.:"Nad Niemnem".

„To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu" podkreślił Prezydent RP Andrzej Duda w liście promującym tą znamienitą akcję.

Zachęceni tymi słowami uczniowie z wielkim zaangażowaniem odczytywali fragmenty powieści.

„Przez parę tygodni poprzedzających porę żniw w Bohatyrowiczach panował wielki ruch prania i szycia. Do kilkunastu najmozolniejszych dni w roku przygotowywano się tam jak do wielkiego święta. Cała ludność okolicy jednocześnie wylec miała w pole, dla każdego więc było to wystąpienie publiczne, o którego przystojność, a nawet i niejaką wykwintność niezmiernie dbano. Kobiety dłużej niż zwykle przesiadywały nad brzegiem rzeki, stukami pralników napełniając powietrze, a pranie to jeszcze poprawiały w domu dopóty, dopóki koszulom mężów i braci nie nadały prawie olśniewającej białości. Otwierały one skrzynie i wydobywały z nich najnowsze i z najlepszym smakiem, na domowych krosnach z lnu i wełny wytkane spódnice."

Takim fragmentem rozdziału trzeciego powieści „Nad Niemnem” uczniowie naszej szkoły uczcili dwunastą edycję „Narodowego Czytania”. Usiedliśmy z książką w sąsiedztwie szkoły. W kapeluszach i wiankach na głowach, w białych sukienkach i jasnych strojach, wyglądaliśmy jak wyjęci z kart powieści. Doskonale było wczuć się w rolę bohatyrowickich żniwiarzy. Pomogła nam również pogoda, przywodząca na myśl skwar pełni lata.

Uczniowie klasy ósmej przygotowali także nagranie fragmentu powieści.

Zobacz galerię Czytamy pod chmurką

Autor:

Sylwia Krieger

Anna Marszyńska - Rybak

Joanna Witkowska - Muszyńska

• Witaj szkoło

• Data: 04.09.2023 r.

W tym roku trochę nietypowo rozpoczął się rok szkolny bo dopiero 4 września. Pani Dyrektor Barbara Staszewska przywitała przybyłych na uroczystość gości: przedstawicieli Gminy Ksawerów na czele z Wójtem Panem Adamem Topolskim, uczniów, nauczycieli i rodziców.

Podczas uroczystości Wójt Gminy Ksawerów Pan Adam Topolski wręczył akty mianowania na stopień nauczyciela mianowanego Pani Annie Marszyńskiej - Rybak. Najzdolniejsi uczniowie roku szkolnego 2022/2023 otrzymali stypendia i listy gratulacyjne.

Gratujulemy i życzymy samych sukcesów w roku szkolnym 2023/2024.

Autor: Administrator