Data: 28.01.2022 r.
Podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym w naszej szkole realizowany jest program czytelniczy „PoczytajMy”. Uczniowie klas V i VIIIa czytają przedszkolakom książeczki i organizują zabawy okołoliterackie.
W październiku w grupie „Biedronek” uczennice klasy VIII czytały opowiadanie „O gościach, co nie przyszli na ucztę” Lucyny Krzemienieckiej. Rozmawiały z przedszkolakami o oznakach jesieni i zwierzętach szykujących się do snu zimowego. Na zakończenie bawiliśmy się jesiennymi liśćmi i odrysowywaliśmy odrysowywanie faktur jesiennych liści.
W grupie „Misiów” uczniowie klasy V czytali opowiadanie „Dlaczego” z książki Renaty Piątkowskiej „Piegowate opowiadania”. Rozmawiali z przedszkolakami o ciekawości świata i tym, co ich ciekawi. Wspólnie tworzyli rysunek z liściem w roli głównej i grali w grę ruchową „Liście”.
Podczas spotkań listopadowych w obu grupach zajmowaliśmy się książkami. Oglądaliśmy różne książeczki, rozmawialiśmy o tym, czy rodzice czytają dzieciom, jakie książki lubią najbardziej, kim są ich ulubieni bohaterowie. W grupie starszej rozmawialiśmy o budowie książki i odpowiedzialności za pożyczone rzeczy przy okazji lektury opowiadania „Franklin czyta kolegom”. W grupie młodszej natomiast o poszanowaniu książek i zasadach pracy biblioteki, czytając opowiadanie „Franklin i książka z biblioteki”. „Biedronki” opowiadały także o akcji „Kącik wędrującej książki”, która polega na pożyczaniu do domu książeczek z księgozbioru przedszkola do domu i czytaniu wspólnie z rodzicami.
W grudniu w grupie „Biedronek” czytaliśmy bajkę „Franklin i prezent świąteczny”. Rozmarzyliśmy się, wymyślając listę prezentów os Mikołaja, a na zakończenie każdy przedszkolak pokolorował bombkę, którą mógł powiesić na choince. Na zakończenie szukali słodkich niespodzianek od Mikołaja.
W grudniu przedszkolaki z grupy „Misiów” poczuły się prawie dorosłe. Czytaliśmy książkę „Szkoła na Dobrej”, ponieważ nasi młodsi koledzy już niedługo przekroczą próg szkoły jako uczniowie pierwszej klasy. Rozmawialiśmy o tym, czego się obawiają, a co ich cieszy, kiedy myślą „Będę pierwszoklasistą”. Na otrzymanym planie szkoły mogli narysować, jak powinna wyglądać „szkoła z marzeń”.
5 W grudniu grupa „Biedronek wysłuchała także bajki „Mała Syrenka” z pięknymi, kolorowymi ilustracjami. Była to okazja do rozmowy o baśniach, opowieści o ulubionych postaciach. Spotkanie zakończyło wspólne rysowanie syrenek pluskających na falach i zabawa ruchowa.
6. W styczniu w grupie „Biedronek” uczciliśmy Dzień Babci i Dziadka, czytając historię „Babicia też człowiek”. Przedszkolaki chętnie opowiadały o swoich dziadkach, w czym im pomagają. Narysowały też ich piękne portrety. (19 I)
W ramach projektu realizowano także dodatkowe działania promujące czytelnictwo:
- „Kącik wędrującej książki” – akcja przygotowująca do korzystania z biblioteki szkolnej.
- „Mikołaju, przynieś mi proszę pod choinkę…”. Na przygotowanym plakacie uczniowie wypisywali tytuły książek, które chcieliby dostać w prezencie. Rozmawialiśmy o ulubionych książkach, planach czytelniczych i wymarzonych prezentach. Powstała też lista książek, które warto kupić do biblioteki szkolnej.
- „Patchworkowy świat bohaterów utworów patrona szkoły” – wykonywanie przez starszych uczniów prac (patchwork i haft) ma motywach bajek I.Sikiryckiego, a następnie głosowanie grup przedszkolnych i uczniów szkoły na najpiękniejszą pracę.
- teatrzyk Kamishibai „Przygoda biedronki” dla klas I-III, przedszkola i świetlicy.
Spotkania czytelnicze w bibliotece z uczniami – wolontariuszami projektu – planowanie spotkań w przedszkolu, przygotowywanie i rozmowy o literaturze we własnym gronie.
Spotkania są realizowane we współpracy z p. Dagmarą Sobańską, nauczycielka grupy „Biedronek”.